BŘEZEN

6. března 2010 v 12:31 |  ROK V ZAHRADĚ
Po zimním odpočinku nastává v zahradě v březnu již více práce, zvláště v roce, jako je tento, kdy leden a únor nedovolily díky veliké sněhové nadílce příliš mnoho pěstitelské práce.
Jakmile dovolí počasí, začínáme rýti záhony, které jsme nestihli na podzim.
Kypříme pro výsev semen, předsazujeme sadbu doma a sázíme do skleníku.

ZELENINOVÁ ZAHRADA

doma: pikýrujeme již v únoru zasetý CELER, sejeme semínka papriky - na obrázku semínka 3 neděle po výsevu doma a rozesazené do samostatných kelímků. Sejeme semínka vodního melounu do samostatných kelímků. Později v březnu přijdou na řadu cukety, dýně a patizon
papricky malicke

paprika rozesazena

Připravujeme si dama nákres osevního sledu zeleniny, aby se rostliny vzájemně podporovaly, přemýšlíme nad tím, kam vysít a vysadit vysokou zeleninu, kam nízkou, kam zeleninu s potřebou být chráněná, kam větrolamy, atd.

skleník: sejeme semínka raných košťálovin, ředkvičky, ranou karotku, pórek. Kolem 10.března si do pařníku či do dvojitě chráněného místa ve skleníku - v obou je vysoká vrstva koňského hnoje, na níž je jemná zemina - vyséváme semínka zeleniny. košťáloviny, pórek, saláty, semínka aksmitníku. Vyséváme majoránku. Vše přikrýváme ještě jednou vrstvou skla nebo fólie.
samostatně pak do skleníku vyséváme ředkvičky, probíráme již vyběhlé sazeničky salátu, dostatečně velké salátky přesazujeme na samostatná místa. Navážíme do zbytku skleníku koňský hnůj.
pařník: navážíme do pařníku koňský hnůj, na něj pak zeminu, přikrýváme oknem a sejeme semínka košťálovin, salátu, salátu k trhání, pórku.
foliovník: foliovníky jsou zatím vzhledem k vysoké nadmořské výšce a veliké větrnosti bez hlavní plachty. Začínáme navážet koňský hnůj a kompost na záhony do foliovníku a pomalu se bude potahovat fólií.
záhony venku: ihned, jak sleze sníh a záhony oschnou, jakmile to dovolí počasí,
začínáme sázet na
zryté záhony z podzimu mák, petržel,
kadeřavou petržel, mrkev a ke konci března hrách. Sázíme topinambury. Pro nás začíná hned po slezení sněhu odvážení koňských koblih z pastviny a zakládání koňského a kravského hnoje, aby se napřesrok mohl brát již hnůj rozložený.

ovoce: přidáváme kompost k rybízům a k reveni, ale velmi opatrně.

OKRASNÁ ZAHRADAV březnu na zahradě rozkvetou jarní
druhy cibulnatých a hlíznatých květin, ale také okrasné dřeviny. Vedle sněženek, krokusů, bledulí, hlaváčků, kosatců, violek, prvosenek a lomikámenů je to také vrba jíva.

Odstraňujeme ochranu, kterou jsme poskytli rostlinám proti chladu v zimních měsících. Ze záhonů s trvalkami odstraňujeme chvojí, také z růží, popř. listí a pohnojíme je kompostem. Ke stromkovým růžím dáváme podporu, která jim zajišťuje dostatečnou oporu proti polehnutí. Zatlačujeme také do země rostliny povytažené mrazem.

Pokud již není zmrzlá půda, je nejvhodnější období pro výsadbu růží
Dřeviny, které kvetou v létě vytvarujeme (u rostlin, které kvetou již na jaře, tak učiníme až po odkvětu). Ty, které pravidelně namrzají, pohnojíme a seřízneme, aby neobrážely na loňském dřevě a nevyholovaly se od země. Ze všech dřevin odřežeme nemocné a odumřelé větve, listnatým stromům odstraníme navíc také semenáče.


Další důležité práce:

Vyséváme aksamitník.

Likvidujeme první rostlinky plevelů.
Vysazujeme hrachor vonný, pozdě kvetoucí druhy lilií.
Vyséváme astry, tabák nebo hledíky.Letničky, které jsme vyseli v únoru, nyní přepichujeme.
Chceme-li urychlit kvetení některých cibulovin, překryjeme je fólií.
Odstraníme semeníky odkvétajícím cibulovinám.
Po odkvětu sněženek husté trsy rozsadíme.
Seřízneme okrasné traviny, jejichž květy nám zdobily zahradu přes zimu.
Zkompostujeme suché natě trvalek.
Do nádob vyséváme letničky citlivé na mráz.
Vyčistíme skalku od odumřelých rostlin a spadaného listí.

BYLINY

V březnu začínáme sbírat rozkvetlý petrklíč PRVOSENKU JARNÍ - primula veris.
Je to asi 1/4 metru vysoká trvalka. Petrklíč je častým hostem vlhčích, ale slunných luk, lestních mýtin a strání. Rostlina je částečně chráněna, smí se proto trhat pouze nať s květem.

předmětem sběru je květ i s kalichem. Můžeme sbírat i prvosenku vyšší.


Droga obsahuje saponiny, glykosidy, flavonoiky, vitamín C, kdyselinu křemičitou a sacharidy. Saponiny zřeďují hleny, zlepšují jejich vykašlávání a tlumí kašel. Droga navíc působí močopudně, tlumí záněty a přispívá k rozpadu močových kaménkp a také k celkovému uklidnění.

Drogu využíváme jak v nálevu tak i v odvaru. Je mimořádně vhodná do různých kombinací, zejména s kořenem lékořice, natí bazalky, listem jitrocelu, kořenem proskurníku, natí tymiánu, plodem anýzu, listem podbělu, natí yzopu a květem divizny. Droga není sice toxická, ale vzhledem, k obsahu saponinů musíme dodržovat dávkování, mohlo by jinak dojít k průjmůj a někdi i krvavým.

Proti kašli .... květy rozmačkáme, hzalijeme trochou vody a přidáme hodně cukru nebo medu. Pokud použijeme cukr a necháme vodu odpařit, dostaneme chutné petrklíčové mobnony.

Nachlazení.... 1pol. lžíce natě s květem - přelitá šálkem vařící vody. Vše necháme 10 minut vyluhovat, přecedíme a pijeme denně 3 šálky mezi jídlem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 BenyT BenyT | E-mail | 16. ledna 2017 v 19:29 | Reagovat

I found this page on 18th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Just search for:  pandatsor's tools

2 RobertBah RobertBah | E-mail | Web | 3. května 2017 v 9:48 | Reagovat

effectiveness of the pill  <a href=https://ritalin.page4.me>ritalin kaufen ohne rezept erfahrungen</a>  ru 486 pill side effects

3 BrandonPiodA BrandonPiodA | E-mail | 17. října 2017 v 16:18 | Reagovat

Enuijlawi
Как купить <a href=https://www.1prikid.ru/koshelki-portmone/>женские кожаные кошельки</a> от berberry, Где рядом купить каталог <a href=https://www.1prikid.ru/koshelki-portmone/>кошельков женских</a> фирма ванилма

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama