PAPRIKA

5. března 2010 v 11:46 |  PAPRIKA
výsev 20.2. - 15.3.

výsadba 15.5.
130 - 150 semen v 1 g
spon 40x40
Paprika je pěstitelsky vysoce náročná plodina vhodná do polních podmínek nejteplejších oblastí jižního Slovenska a jižní Moravy. V ostatních oblastech žádá pěstování v krytých nebo chráněných prostorech. Nejvhodnější jsou záhřevné, humózní a dostatečně vododržné půdy. Pro polní pěstování vyséváme v krytých prostorách v první polovině března. Vysoké nároky na velký a pravidelný přísun vody může zajistit pouze umělá, nejlépe kapková závlaha. Záruku výnosu a kvality plodů dává ovšem pouze pěstování pod fólií nebo v rychlírenském skleníku.
Vyséváme 40 - 70 dnů před plánovaným termínem výsadby do skleníku s garantovanou teplotou mezi 25 - 28 ºC.Vyséváme první rok zakoupená semínka, poté již semínka vlastní, která po sklizni sušíme v teple. Výsadba podle způsobu pěstování a vzrůstnosti odrůdy do řad vzdálených 50 - 80 cm, cca 3 rostliny na 1 metr. První plody se odstraňují, aby se rostliny neoslabovaly.Protože bydlíme v 650 m.n. m. a navíc na velmi větrném místě, máme na pěstování papriky skleník a předpěstováváme semínka doma. Vyséváme semínka již v únoru a začátkem března. V polovině března vypadají papriky takto.
papricky malicke
paprika rozesazena

Zhruba v této velikosti je rozesazujeme do samostatných kelímků viz. níže. V kelímcích je namíchaný kompost se zeminou. Papriky každý den zaléváme. Přes den nosíme do skleníku, na noc v přepravce pak domů - skleník není zatím vyhřívaný.

Přesto, že papriky nemají ideální prostředí - teplotně, pod fólií vyrostou a velmi hezky plodí. Velmi se nám osvědčil malý fóliový kryt - dlouhý asi 2,5m, vysoký cca 160cm z kulatých ohnutých železných prutů zasunutých v dřevěném rámu a potažených fólií.

Spotřeba osiva:   
500 - 1 000 g/ha podle třídění osiva a způsobu pěstování
Sklizeň:   
Postupnou probírkou, podle požadavků, buď v technické, nebo biologické zralosti.
Odrůdy :

Rubinova

 

Druh: Paprika roční

Popis:
Raná až poloraná nehybridní, výnosná odrůda, určená pro polní pěstování v teplejších oblastech. Plod je silnostěnný, lesklý, trojúhelníkovitého tvaru.
Barva zráním přechází z tmavší zelené do rubínově červené. Síla stěny je 6 - 8 mm, poměr délky a šířky plodu je 12:5,1.

Zlata

 

Druh: Paprika roční

Popis:
Polní, středně raná, žlutoplodá odrůda vytváří pevné vzpřímené keříky. Plody jsou převislé, kuželovité a silnostěnné.
Barva plodu v technologické zralosti bílo-žlutá, v botanické zralosti středně červená. Chuť sladká, aromatická, příjemná. Síla stěny je 4 - 6 mm, poměr délky a šířky plodu je 12:6,1.

Korál

 

Druh: Paprika roční

Popis:
Poloraná odrůda, určená pro přímý konzum a zejména ke konzervaci. Rostlina má slabší vzrůst a bohatou násadu plodů.
Plody jsou velmi silně pálivé, kulaté, velikosti 2 - 3 cm. V technologické zralosti jsou tmavě zelené, v botanické zralosti červené. Síla stěny je 2 - 3 mm.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Franta Franta | 12. března 2013 v 15:55 | Reagovat

Dobrý den můžu pěstovat papriky a okurky dohromady?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama